História Michaloviec

 

Z histórie volejbalu v Michalovciach a v ich okolí

 

            Vzhľadom k tomu, že táto stránka volejbalu vznikla pomerne rýchlo, v najbližších riadkoch zverejňujeme históriu volejbalu v Michalovciach a v ich okolí stručne. Túto históriu budeme priebežne doplňovať podľa doručených materiálov.

            Začneme volejbalom v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. V Michalovciach ho v kategórii mužov v krajskej súťaži reprezentovali muži TJ Spoje Michalovce a podobne aj v kategórii žien v krajskej súťaži ženy TJ Spoje Michalovce. V okrese prebiehala okresná súťaž mužov (hrala sa vonku na antukových ihriskách) za účasti družstiev TJ Chemko Strážske, TJ Slovan ČSZTV Michalovce, Budkovce, Pavlovce n/U, Jenkovce, Krčava, Sobrance, Zalužice, Pavlovce n/U, Pozdišovce a iných, z ktorej v závere šesdesiatych rokov do krajskej súťaže postúpili muži TJ Chemko Strážske. Okresná súťaž vtedy strácala na kvalite i na počte účastníkov.

             Začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia boli muži TJ Chemko Strážske jediným kolektívom z vtedajšieho bývalého okresu Michalovce, ktoré okres reprezentovali v krajských súťažiach, pretože TJ Spoje Michalovce už nevyvíjala aktívnu činnosť. Mesto Michalovce v tom čase nemali svojho zástupcu v krajských súťažiach, i keď v krajskej súťaži v kategórii dorastencov pôsobila TJ Slávia ODPaM Michalovce. V sezóne 1973/1974 okresnú súťaž mužov za účasti družstiev Zalužice, Slovan Michalovce, Dukla Michalovce, Sobrance, Budkovce vyhrali muži TJ Družstevník Budkovce, ktorí postúpili do krajskej súťaže II. triedy KVZ KV ČSZTV, v ktorej v B-skupine v sezóne 1974/1975 ich súpermi boli: Jednota Moldava n/B, Slovan Poproč, Družstevník Ždaňa, Pozemné stavby Košice, Energetik Veľké Kapušany, Slavoj Poľnohospodár Trebišov, Slovan Belá n/C, kde skončili na 2. mieste. V krajských súťažiach okres reprezentovali už len muži TJ Chemko Strážske v najvyššej krajskej súťaži, ktorí sa už v druhej polovici sedemdesiatych rokov do súťaží neprihlásili, a muži TJ Družstevník Budkovce v II. krajskej triede v B-skupine (v sezóne 1975/1976 v nej ich súpermi boli: Dukla Košice, Družstevník Budkovce, Iskra Giraltovce, Slovan Poproč, Poz. stavby Košice, Slovan Bardejovské kúpele, Iskra Revúca), v ktorej skončili na 4. mieste.

             Dňa 7.8.1976 v Košiciach v Spoločenskom pavilóne VSŽ uskutočnilo krajské finále dedinských družstiev, ktoré spomedzi družstiev TJ ŠM Poprad Veľká, TJ Družstevník Hajtovka a TJ Družstevník Budkovce, po dvojkolovom systéme hrania každého s každým vyhrali Budkovce bez prehry a tým si vybojovali účasť na Národných dožinkách v dňoch 28.-29.8.1976 v Nitre, kde sa súťažilo v hádzanej žien a mužov, vo volejbale žien a mužov, v stolnom tenise družstiev žien a družstiev mužov, v šachu družstiev a jednotlivcov. Vo volejbale mužov tu mali zabezpečenú účasť víťazi tejto súťaže z Východoslovenského kraja (TJ Družstevník Budkovce), zo Stredoslovenského kraja (TJ Družstevník Lukovištia) a prví dvaja zo Západoslovenského kraja (TJ Družstevník Komjatice, TJ Nový život Veľké Uherce). Na turnaj sa nedostavil víťaz Stredoslovenského kraja a tak na ňom bojovali len 3 družstvá s týmito výsledkami: TJ Družstevník Komjatice (Západoslovenský kraj)- TJ Družstevník Budkovce 2:0 (15:13, 21:19), TJ Nový život Veľké Uherce - TJ Družstevník Komjatice 0:2 (11:15, 10:15), TJ Nový život Veľké Uherce - TJ Družstevník Budkovce 0:2 (12:15, 2:15).

 Tabuľka:

1. TJ Družstevník Komjatice                      2          2          0          0          4:0       66:53   4

2. TJ Družstevník Budkovce                      2          1          0          1          2:2       62:60   2

3. TJ Nový život Veľké Uherce                  2          0          0          2          0:4       35:60   0

 

            Za najlepšieho smečiara turnaja bol vyhlásený Ján Bulík (TJ Družstevník Budkovce).

             Prvé 2 družstvá (Komjatice, Budkovce) postúpili na celoštátne finále.

             O úspech Budkoviec sa zaslúžili: Daniel Čollák, Štefan Fedor, Daniel Petrišinec, Jaroslav Bendzák, Rudolf Ondič, Ján Bulík, Jaroslav Vagaský a Štefan Bendzák.

             Na jubilejnom X. ročníku celoštátneho finále vo volejbale mužov a žien dedinských družstiev, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 18.-19.9.1976 v Česticiach, okr. Rychnov nad Kněžnou. Tu sa stretli tieto 4 prvé družstvá z Čiech a 2 prvé zo Slovenska: TJ Sokol Hošťálková (Severomoravský kraj), TJ Sokol Křenovice (Juhomoravský kraj), TJ Sokol Studenec (Východočeský kraj), TJ Sokol Vejprnice (Západočeský kraj), TJ Družstevník Komjatice (Západoslovenský kraj), TJ Družstevník Budkovce (Východoslovenský kraj), kde Budkovce dosiahli tieto výsledky: Budkovce - Hošťálková 0:2 (3:15, 14:16), Budkovce - Křenovice 0:2 (5:15, 10:15), Budkovce - Studenec 0:2 (13:15, 11:15), Budkovce - Vejprnice 1:2 (11:15, 16:14, 11:15), Budkovce - Komjatice 2:0 (15:6, 15:9).

 

Tabuľka:

1. Hošťálková            5          5          0          10:0     10

2. Křenovice              5          3          2          7:5       8

3. Studenec              5          3          2          7:5       8

4. Vejprnice               5          3          2          6:7       8

5. Budkovce              5          1          4          3:8       6

6. Komjatice              5          0          5          2:10     5

             V sezóne 1976/1977 štartovali Budkovce opäť v KM II. tr., v A-skupine mužov, v ktorej štartovalo už týchto 8 družstiev: Družstevník Budkovce, TJ Moldava n/B, Poľnostav Prešov, Iskra Revúca, Slavoj Poľnohospodár Trebišov, Slovan Poproč, VTJ VVLŠ Košice, TJ Slávia VŠT Košice B. Hralo sa opäť systémom dvojzápasov v jeden deň s tým istým súperom na 3 vyhraté sety. Skončili v nej na 3. mieste.

            V sezóne 1977/1978 štartovali Budkovce opäť v KM II. tr., v B-skupine mužov, v ktorej štartovalo už týchto 8 družstiev: Poľnostav Prešov, Družstevník Budkovce, TJ Jednota Moldava n/B, Slavoj Poľnohospodár Trebišov, Tesla Stropkov, Slávia DPaM Sobrance, Elán Rožňava, TJ Jednota Vyšný Orlík. Hralo sa opäť systémom dvojzápasov v jeden deň s tým istým súperom na 3 vyhraté sety. Táto sezóna bola najúspešnejšou v histórii volejbalu v Budkovciach, lebo Budkovce v nej postúpili do najvyššej krajskej súťaže – do Krajského majstrovstva I. triedy.

             V sezóne 1978/1979 Budkovce poprvýkrát v najvyššej krajskej súťaži - v Krajskom majstrovstve I. tr. mužov, v ktorej štartovalo týchto 10 družstiev: TJ Dukla Spišská Nová Ves, TJ Tatrasmalt Matejovce, TJ Tatran Prešov, TJ Javorina Podolínec, TJ Energetik Veľké Kapušany, TJ Skrutkáreň Stará Ľubovňa, TJ Strojár Prakovce, TJ Družstevník Budkovce, TJ Tatran Ľubica, TJ Spartak Vihorlat Snina. Hralo sa systémom dvojzápasov v jeden deň s tým istým súperom na 3 vyhraté sety. Súťaž sa pre Budkovce a Ľubicu skončila predčasne, lebo po 5. dvojkole ich riadiaci orgán vylúčil zo súťaže pre nezaslanie potvrdenia, že majú zaradené mládežnícke družstvo v dlhodobej súťaži. Nepomohli ani rôzne odvolania a tak sa sezóna skončila pre Budkovce nečakane skoro. Nepomohlo ani rozhodnutie Vsl. KV ČSZTV z 28.3.1979, podľa ktorého mali byť Budkovce v sezóne 1979/1980 zaradené späť do KM I. triedy.    

            V sezóne 1979/1980 boli Budkovce zaradené opäť do nižšej súťaže KM II. tr. mužov - skupina Východ, v ktorej štartovalo týchto 7 družstiev: TJ Štart VĽAD Prešov, TJ Tesla Stropkov, TJ Slovan Sabinov, TJ Družstevník Budkovce, TJ Lokomotíva Čierna n/T, TJ Jednota Moldava n/B, TJ Poľnostav Prešov. Hralo sa systémom dvojzápasov v jeden deň s tým istým súperom na 3 vyhraté sety. Budkovce skončili na 2. mieste za TJ Poľnostav Prešov.

             V sezóne 1980/1981 hrali Budkovce opäť v súťaži KM II. tr. mužov - skupina Východ, v ktorej štartovalo týchto 8 družstiev: TJ Slovan Sabinov, TJ Lokomotíva Kysak, TJ Štart VĽAD Prešov, TJ Hutné stavby Košice, TJ Jednota Haniska, Slávia OZKN Svidník, TJ Družstevník Budkovce, TJ Tesla Stropkov. Hralo sa systémom dvojzápasov v jeden deň s tým istým súperom na 3 vyhraté sety. Budkovce skončili na 2. mieste za TJ Hutné stavby Košice.

            V tých rokoch bol známy každoročne v letných mesiacoch vždy na iných miestach v okrese na antukových ihriskách organizovaný „Turnaj československo-vietnamského priateľstva vo volejbale mužov“, ktorého hlavným organizátorom bol Ján Maguška, a ktorý organizoval OV ČSZTV Michalovce. Víťazmi tohto turnaja v jednotlivých ročníkoch boli:

 

            I. ročník                                                                              - TJ Slávia DPaM Sobrance

            II. ročník                                                                             - TJ Slovan ČSZTV Michalovce

           III. ročník                                                                            - TJ Slovan ČSZTV Michalovce

           IV. ročník                                                                             - TJ Slovan ČSZTV Michalovce

            V. ročník                                                                              - TJ Slovan ČSZTV Michalovce

           VI. ročník                                                                             - Vihorlat Sobrance

           VII. ročník                                                                           - TJ Družstevník Budkovce

           VIII. ročník                                                                          - TJ Družstevník Budkovce

           IX. ročník      - 23.8.1981 v Petrovciach pri Sobranciach            - TJ Slovan ČSZTV Michalovce.

 

Neskôr tento turnaj prešiel do telocviční a jeho víťazmi boli:

            XI. ročník       - 8 družstiev    - rok 1983                         - TJ Štart Odeta VD Michalovce

             XII. ročník      - 6 družstiev    - december 1984                - TJ Štart Odeta VD Michalovce

             XIII. ročník    - 6 družstiev    - 30.12.1985   - Michalovce  - TJ Štart Odeta VD Michalovce

             XIV. ročník    - 5 družstiev    - 21.12.1986   - Michalovce   - TJ Energetik Veľké Kapušany

             XV. ročník      - 3 družstvá     - 31.12.1987   - Michalovce   - TJ Štart Odeta VD Michalovce.

 

            Vylúčenie Budkoviec z najvyššej krajskej súťaže „Krajského majstrovstva I. triedy vo volejbale mužov“ v sezóne 1978/1979 spôsobilo, že vtedajší športoví funkcionári v obci už o volejbal až taký záujem nemali, takže v nasledujúcich sezónach to už nebolo ono a napokon po sezóne 1980/1981 väčšia časť družstva (Bendzák Jaroslav, Popeľáš Ladislav, Bumbera Pavol, Ciklaminy Ivan, Kocur Miloslav, Murdzik Peter a ďalší) prestúpila do okresnej súťaže do TJ ČH Michalovce a v Budkovciach ostala menšia časť hrajúca vyššiu krajskú súťaž. Kým Budkovce napokon ešte 2-3 sezóny pôsobili v krajskej súťaži II. triedy vo volejbale mužov a potom z nej prešli do okresnej súťaže, TJ ČH Michalovce hneď v sezóne 1980/1981 vyhrala okresnú súťaž, v sezóne 1981/1982 vyhrala aj krajskú II. triedu a od sezóny 1982/1983 už hrala v KM I. triedy, pričom od sezóny 1983/1984 došlo k zlúčeniu TJ ČH Michalovce a TJ Odeta Michalovce pod nový názov TJ Štart Odeta Michalovce, v ktorej volejbalisti dlhé roky robili a robia dobré meno mužskému volejbalu. V sezóne 1992/1993 TJ Štart Odeta Michalovce hrala dokonca II. ligu za účasti družstiev: Ružomberok, Banská Bystrica, Zvolen, Lovinobaňa, Hriňová, St. Ľubovňa, Kežmarok, Humenné, Snina. Po jednoročnom pôsobení v nej až do sezóny 1999/2000 hrali v najvyššej krajskej súťaži v „Krajskom majstrovstve“, ktorú vyhrali aj v ďalších sezónach, no záujem o postup vyššie už neprejavili. Pre malý počet družstiev sa už do sezóny 2000/2001 do tejto súťaže neprihlásili a v regióne sa zásluhou Jaroslava Bendzáka  vytvorila súťaž „Majstrovstiev Zemplínskeho regiónu“ vo volejbale mužov, ktorá sa od tejto sezóny hrá až doposiaľ, každoročne za účasti 6-9 družstiev, v ktorej v niektorých sezónach mali Michalovce až po 2 svoje družstvá.

 

   V osemdesiatych rokoch 20. storočia sa každoročne v okrese hrali okresné súťaže vo volejbale mužov.

             V sezóne 1986/1987 nižšia II.tr. mužov Majstrovstiev okresu Michalovce mala tieto 3 skupiny:      

             A-skupina: TJ Chemko Strážske, TJ ČH Michalovce, TJ Družstevník Nacina Ves;

             B-skupina: TJ Družstevník Žbince, TJ Družstevník Bracovce, TJ Družstevník Bežovce;

             C-skupina: TJ Družstevník Budkovce, TJ Družstevník Rakovec n/O, TJ Družstevník Tušická Nová Ves.  

             Vyššou súťažou boli Majstrovstvá okresu Michalovce, v ktorých štartovalo týchto 8 družstiev: TJ Družstevník Vinné, TJ Družstevník Trhovište, TJ Družstevník Pavlovce n/U, TJ MEZ Michalovce, TJ Družstevník Malčice, TJ ČH Trebišov, TJ Slávia DPaM Sobrance, TJ Stráňany Michalovce.  

             Od sezóny 1982/1983 sa hrala aj okresná súťaž žien za účasti družstiev z Michaloviec, Sobraniec a Strážskeho.

             Okrem toho sa v meste Michalovce v osemdesiatych rokoch 20. storočia hrali aj Mestké medzipodnikové súťaže vo volejbale mužov i vo volejbale žien, ktorých organizátorom bol Okresný volejbalový zväz OV ČSZTV Michalovce.

             V týchto rokoch sa počas letných i zimných prestávok hral aj celý rad volejbalových turnajov. 

             V osemdesiatych rokoch 20. storočia došlo k najväčšiemu rozmachu volejbalu v Michalovciach. Po prechode mužskej zložky do TJ Štart Odeta VD Michalovce (veľkú zásluhu na tom má Andrej Bumbera a Pavol Bumbera) sa od sezóny 1983/1984 v tejto TJ vytvorilo aj B-družstvo mužov (hralo v okresných súťažiach), ako aj družstvá dorastencov a žiakov, ktoré hrali v krajských súťažiach. Okrem toho v dlhodobej súťaži štartovalo aj družstvo žien. V ženskej zložke sa zásluhou Michala Mižáka a Ľubomíra Lipaia v roku 1983 vytvoril volejbalový oddiel TJ Štart Združená výroba VD Michalovce, ktorý mal niekoľko sezón  v krajských súťažiach zapojené svoje družstvá žien, dorasteniek a žiačok.

             V devätdesiatyh rokoch 20. storočia sa v okrese hrali už len okresné súťaže mužov, ktoré mali už nižšiu úroveň.

            V sezóne 1991/1992 v súťaži Majstrovstiev okresu Michalovce vo volejbale mužov štartovalo týchto 8 družstiev: TJ Družstevník Vinné, TJ Družstevník Pavlovce n/U, TJ Východ Michalovce, TJ Družstevník Žbince, TJ Družstevník Budkovce, TJ Štart Odeta Michalovce B, TJ MEZ Michalovce, TJ Družstevník Bracovce.

             V sezóne 1992/1993 v súťaži Majstrovstiev okresu Michalovce vo volejbale mužov štartovalo týchto 7 družstiev: TJ MEZ Michalovce, TJ Chemko Strážske, TJ Družstevník Budkovce, TJ Štart Odeta Michalovce B, TJ Východ Michalovce, TJ Družstevník Bracovce, TJ Družstevník Vinné.

             V sezóne 1993/1994 v súťaži Majstrovstiev okresu Michalovce vo volejbale mužov štartovalo týchto 7 družstiev: TJ Slávia DPaM Sobrance, VOD OZ ZEST Michalovce, TJ Agrokombinát Budkovce, TJ Družstevník Svornosť Bracovce, TJ Energetik Veľké Kapušany, TJ Štart Odeta Michalovce B, TJ MEZ Michalovce.

             V sezóne 1994/1995 v súťaži Majstrovstiev okresu Michalovce vo volejbale mužov štartovali tieto družstvá: A-skupina: TJ Družstevník Svornosť Bracovce, TJ Energetik Veľké Kapušany, TJ Agrokombinát Budkovce; B-skupina: TJ Chemko Strážske, TJ Východ Michalovce, jun. TJ Štart Odeta Michalovce B.

             V sezóne 1995/1996 súťaž Majstrovstiev okresu Michalovce vo volejbale mužov mala len tieto 3 družstvá: TJ Družstevník Svornosť Bracovce, TJ Energetik Veľké Kapušany, TJ Chemko Strážske. Hrala sa systémom 6 turnajov (u každého 1 turnaj v prvej časti a 1 turnaj v odvetnej časti), pričom na každom turnaji hral každý s každým raz na 2 vyhraté sety. Konečné poradie: 1. TJ Energetik Veľké Kapušany, 2. TJ Chemko Strážske, 3. TJ Družstevník Svornosť Bracovce.

             V sezóne 1996/1997 súťaž Majstrovstiev okresu Michalovce vo volejbale mužov mala týchto 6 družstiev: OŠK Budkovce, TJ Družstevník Svornosť Bracovce, TJ Chemko Strážske, VTJ Dukla Michalovce, TJ Energetik Mladosť Veľké Kapušany, TJ Štart Odeta Michalovce B.

             V sezóne 1998/1999 súťaž Majstrovstiev okresu Michalovce vo volejbale mužov mala týchto 6 družstiev: TJ Štart Odeta Michalovce B, jun. TJ Slávia Sobrance, OŠK Budkovce, VK Východ Michalovce, TJ Slávia Sobrance B, VK Strážske.

             V sezóne 1999/2000 súťaž Majstrovstiev okresu Michalovce vo volejbale mužov mala týchto 6 družstiev: OŠK Budkovce, jun. TJ Slávia Sobrance, dor. SPŠE Michalovce, TJ Štart Odeta Michalovce B, TJ Slávia Sobrance B, OŠK Pavlovce n/U.

             Od sezóny 2000/2001 sa v regióne zorganizovala súťaž „Majstrovstiev Zemplínskeho regiónu“ vo volejbale mužov, ktorá sa od tejto sezóny hrá až dosposiaľ, každoročne za účasti 6-9 družstiev, v ktorej v niektorých sezónach mali Michalovce až po 2 svoje družstvá.

             Od sezóny 2009/2010 sa v meste Michalovce zorganizovala aj Mestká volejbalová liga dospelých, ktorá sa vo svojom I. ročníku hrala len v jednej lige, no od ďalšej sezóny sa už každoročne hrá v 2 výkonnostne odlišených ligách – v I. a II. lige.

             V rámci histórie volejbalu v Michalovciach a v ich okolí nie je treba zabudnúť ani na rozhodcov, ktorí reprezentovali okres Michalovce na úseku rozhodcov. V najvyšších celoslovenských súťažiach pôsobili: Ladislav Královský, Ivan Ciklaminy, Štefan Bendzák, Peter Keltika. V krajských súťažiach pôsobili: Emil Huňady, Mikuláš Mižák, Miroslav Štrbavý, Lýdia Sidivárová, Michal Bukovecký, Juraj Vetrecin, a ďalší.

 

 

Kalendár akcií
September 2020
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Sponzori